Minust

Lehe id: 766026
Tääg:

Minust

Ma olen Tartu Ülikooli õigusteaduskonna vilistlane aastast 2009 ja igapäevaselt töötan juristina, mis on huvitav ja väljakutsuv amet. Kui ma juristina tööle asusin, oli mulle selge, et vaimne vorm võib ju hea olla, ent ilma hea füüsilise vormita on läbipõlemine kiire tulema.

Minu tööga kaasneb suur vastutus ja kõrged ootused panevad stressitaluvuse kiiresti proovile. Minu jaoks on üks peamisi ja parimaid stressimaandamise viise olnud algusest peale sport - ja aastatega on sportimine saanud minu jaoks uue tähenduse.

Mind köidab ülipikkadest distantsidest koosnev sport. Juba ülikooliaastatel meeldis mulle väga jooksmine ja maratonide läbimine. Elades Erasmuse programmi raames 2009. aasta sügissemestri Prantsusmaa väikelinnas Chambéry᾽s, avastasin enda jaoks mägedes matkamise ja treenimise võlud.

Peagi kuulsin sõbralt Prantsuse Alpides korraldatavast võistlusest Ultra-Trail du Mont-Blanc ning teadsin kohe, et tahan sellel osaleda. Sellele võistlusele kvalifitseerumiseks pidin esmalt aga teistelt mägistes tingimustes toimuvatelt ultrajooksudelt (80 km ja enam) punkte korjama. Kahe aastaga olid vajalikud punktid koos ning 2013. aasta augustis ma sellest võistlusest osa ka võtsin, läbides 119 km pikkuse ja enam kui 7200 tõusumeetrit sisaldava võistluse ööpäevaga.

Ultrajooksuga samaaegselt avastasin enda jaoks ka triatloni. Kui alguses oli mu väljakutseks täispika triatloni (3,8 km ujumist, 180 km ratast ja 42,2 km jooksu) edukas läbimine, sai peagi selgeks, et olen võimeline ka pikemaid katsumusi tegema. Nii ongi ultrajooksude kõrval minu põhitähelepanu ultratriatlonil ehk täispika triatloni mitmekordsetel distantsidel.

Olen esimese eestlasena läbinud 2-, 3-, 5-, 10- ja 20-kordse ultratriatloni, mis on minu ultrasportlase karjääri teinud nähtavaks paljudele nii kodumaal kui ka piiri taga ning viinud mind ultratriatloni maailma esirinda.

Näiteks 2014 suvel läbisin kahekordse ultratriatloni, võites maailmakarika etapi Ungaris – jutti tuli läbida 7,6 km ujumist, 380 km ratast ja 84,4 km jooksu. Minu võit teise koha ees oli ligi kolm tundi. Minu 2015. aasta hooaja lõpetas Leedus toimunud kahekordse ultratriatloni MK etapp. Tulin seal ajaga 22.34.46 poodiumi kõrgeimale kohale. Selle võistlusega sain kaela oma kolmanda kahekordse ultratriatloni medali. Teine koht jõudis finišisse ca 3 h hiljem.

Üks silmapaistvamaid ja enim kõneainet tekitanud katsumus oli 2016. aasta juunis Eestis endale korraldatud viiekordne ultratriatlon, kus läbisin 110 tunni ja 9 minutiga 19 km ujumist, 900 km ratast ja 211 km jooksu. See oli minu jaoks ennekõike vaimne eneseületus, nagu enamus raskeid katsumusi, mille läbinud olen. 

2016. aasta suurvõistluseks oli 10-kordne ultratriatlon Šveitsis, kus kümnel järjestikusel päeval pidin läbima ühe täispika triatloni. Läbisin selle distantsi 108 tunni, 48 minuti ja 57 sekundiga, sain kaela hõbemedali ning purustasin ka tol hetkel kehtinud maailmarekord

2017. aastal võtsin Šveitsis ette aga 10-kordse ultratriatloni katkematu ehk continues-formaadi, kus kõik distantsid tuli läbida järjest - 38 km ujumist, 1800 km ratast ning 422 km jooksu. Kell läks käima ujumise alguses ja lõpuaeg sai kirja 10nda maratoni läbimisega. Katkematus formaadis kümnekordse ultratriatloni läbimiseks kulus mul 234 tundi, 31 minutit ja 15 sekundit. Unele kulus sellest täpselt 29 tundi ja 41 minutit.  

Tänu nendele ja mitmetele teistele katsumustele on meedia tituleerinud mind nii „terasmeheks“, „imemeheks“ kui ka “Aasta spordihulluks” (Õhtuleht 2016, 2017).